Rím pod lupou

Termín:  21.4. – 26.4.2022   (6 dní/5 nocí)

Cena:  1.100,- + letiskové poplatky /základná katalógová cena/
Radi pre vás vypracujeme aktuálnu cenovú kalkuláciu podľa vašich požiadaviek.

Maximálny počet osôb v skupine 10.

Ceny zájazdu môžu byť ešte upravené o aktuálne zľavy, ktoré v čase objednávky poskytuje CK.

Sprievodca: Ing. Jarmila Molnárová
Ubytovanie: 5 x ubytovanie v nami overenom 3* hoteli v centre mesta pri Fontane Di Trevi

Stravovanie:  5 x kontinentálne raňajky v hoteli

 

Program zájazdu:

1. deň:
Odlet a prílet do Ríma. Námestia a fontány Ríma: Piazza Navona s krásnou Berniniho fontánou Štyroch riek. Najzachovalejší antický chrám Ríma Pantheon, ohromujúca stavba, ktorá turistov spravidla zaujme otvorom v nádhernej kopule, ktorá chrám prekrýva. Španielske námestie so známymi Španielskymi schodmi, Piazza di Colonna. Večer zakončime pri najznámejšej fontáne na svete, Fontáne di Trevi. Fontána je vyústením rímskeho aquaduktu Aqua Virgo, ktorý zásoboval centrum Ríma vodou z 20 km vzdialeného zdroja. Pre mnohých sa však spája s bozkom dvojice Marcella Mastroianniho a Anity Ekberg vo filme Sladky život (La Dolce Vita). Na záver dňa nám zostáva jediné – hodenie mince, aby sme sa do Večného mesta vrátili.

2. deň:
Antický Rím: Colosseo, symbol starého Ríma, stojí na Piazza del Colosseo. Štvorposchodové divadlo, ktoré bolo postavené v r. 80 n. l., bolo dejiskom mnohých súbojov medzi šelmami a gladiátormi. Forum Romanum, jedno z posledných zachovaných miest, kde sa rodilo rímske právo, ktoré sa označovalo ako „občianske fórum“. Palatín, na ktorom podľa legendy založil Romulus Rím. Circus Maximus, staroveká antická aréna, ktorá v dobách rozkvetu Ríma slúžila jazdeckým pretekom. Pozrieme si Kapitol najmenší zo siedmich rímskych pahorkov, centrum a symbol moci starovekého Ríma. Benátske námestie s nádherným Benátskym palácom či pomník Viktora Emanuela.

3. deň:
Deň rezervovaný pre Vatikán (UNESCO) – najmenší nezávislý štát na svete, „mesto v meste“ s rozlohou 0,44 km2. Vatikánsky palác alebo Apoštol- ský palác – oficiálne sídlo pápeža. Komplex budov, ktoré okrem ubytovania pápeža zahŕňa tiež kancelárie rímskokatolíckej cirkvi, Vatikánsku knižnicu, niekoľko kaplniek či Vatikánske múzeá. Vatikánske múzeá vrátane Sixtínskej kaplnky s Michelangelovým Posledným súdom, sú jedným z najväčších komplexov umeleckých zbierok na svete, ktoré v priebehu storočí nazhromaždili pápeži.Vatikánske záhrady zaberajú rozlohu takmer 23 ha, teda polovicu celého územia štátu Vatikán. Námestie sv. Petra vytvorené Berninim pod dohľadom pápeža Alexandra VII. Bazilika sv. Petra, stojí podľa legendy na mieste kde bol ukrižovaný a následne pochovaný apoštol Peter. Anjelský hrad postavený cisárom Hadriánom ako mauzóleum, slúžil nesôr ako pápežská rezidencia, súčasťmestských opevnení alebo väznica a barak.

4. deň:
​Prvé rímske katakomby začali budovať židia a kresťania, zatiaľ čo bohaté rímske vrstvy uprednostňovali spopolňovanie. Tvoria akýsi paralelný svet plný záhad a tajomstiev. Pripomenú nám abstraktný zápas smrti a večného života, odohrávajúci sa v hlbinách, zdanlivo ďaleko od nášho uponáhľaného sveta. Miesto, kde si až hmatateľne uvedomíme vlastnú pominuteľnosť. Bazilika Santa Maria Maggiore jedna zo siedmich tzv. pútnických kostolov, ku ktorým už od raného stredoveku putovali veriaci prichádzajúci do Ríma. Lateránsky chrám so Svätými schodmi.

5. deň:
Voľno v Ríme. Fakultatívne celodenný výlet do Tivoli, bývalé rekreačné mesto starých Rimanov a obľúbené letovisko v období renesancie. Villa d ́Este(UNESCO), bývalý benediktínsky kláštor prestavaný v 16. st. na honosný palác so zložitými fontánami, terasami s grotesknými chrličmi a umeleckými nádržami. Neskôr miesto pobytu hudobného skladateľa a klavírneho virtuóza Franza Liszta. Villa Adriana (UNESCO) postavená podľa stavieb, ktoré Hadrián videl vo svete, jedna z najväčších a najkrajších vil Rímskej ríše. Chrámy a ubytovne pre posádku, rybník, okolo ktorého obiehala podzemná galéria, cisárske súkromné priestory, nymfea, lavice vyhrievané parou a sieť podzemných servisných chodieb pre kone a vozy.

6. deň:
Bazilika Sv. Pavla za hradbami. Svoje meno dostala podľa toho, že skutočne stojí za vnútornými mestskými hradbami, priamo nad údajným hrobom sv. Pavla. Námestie Piazza della Reppublica nachádzajúce sa na mieste, ktoré pôvodne zaberali Diokleciánove kúpele. Palác Palazzo del Quirinale – najväčší rímsky palác zo 16. st., ktorý je dnes oficiálnym sídlom prezidenta Talianska. A viac..transfer na letisko a odlet domov.

Cena zahŕňa
5 x ubytovanie v 3* hoteli s kontinentálnymi raňajkami v centre mesta
letecká doprava Viedeň – Rím– Viedeň /Austrian Airlines/
transfer letisko – hotel – letisko
licencovaný sprievodca CK
welcome drink
Auricolari/slúchadlá počas prehliadok
prehliadky podľa programu bez vstupov
poistenie proti insolventnosti

Cena nezahŕňa
obedy a večere, vstupy, , komplexné cestovné poistenie

Povinné príplatky:
servisné a letiskové poplatky 195 EUR/os.
doprava v meste – miestna verejná doprava (orientačná cena 20 EUR – platba na mieste)

pobytová taxa (platba na mieste 4 EUR/os./noc)

Odporúčané doplatky:
Vstup do Vatikánskych múzeí a záhrad /rezervácia min. 60 dní pred odchodom/ 55,- €/osoba
Fakultatívny výlet do Tivoli vrátane vstupov 35,- €/osoba