Termín:  08.10. – 13.10.2019   (6 dní/5 nocí)

Cena:  759,-  /základná katalógová cena/    706,- € /základná cena first moment pri objednaní do 31.1./

Ceny zájazdu môžu byť ešte upravené o aktuálne zľavy, ktoré v čase objednávky poskytuje CK.

Sprievodca: Ing. Jarmila Molnárová
Ubytovanie: 5x ubytovanie v 3* hotely v centre mesta
Stravovanie:  5 x kontinentálne raňajky

Rím – Vatikán – Vatikánske záhrady – Tivoli – Katakomby a Via Appia

Program zájazdu:

1.deň
Odlet a prílet do Ríma. Námestia a fontány Ríma: Piazza Navona s krásnou Berniniho fontánou Štyroch riek. Najzachovalejší antický chrám Ríma Pantheon, ohromujúca stavba, ktorá turistov spravidla zaujme otvorom v nádhernej kopule, ktorá chrám prekrýva.

Španielske námestie so známymi Španielskymi schodmi, Piazza di Colonna. Večer zakončíme pri najznámejšej fontáne na svete, Fontáne di Trevi. Fontána je vyústením rímskeho acquaduktu Acqua Virgo, ktorý zásoboval centrum Ríma vodou z 20 km vzdialeného zdroja. Pre mnohých sa však spája s bozkom dvojice Marcella Mastroianniho a Anity Ekberg vo filme Sladký život (La Dolce Vita). Na záver dňa nám zostáva jediné – hodenie mince, aby sme sa do večného mesta vrátili.

2.deň
Antický Rím: Koloseum, symbol starého Ríma, stojí na Piazza del Colosseo. Štvorposchodové divadlo, ktoré bolo postavené v r. 80 n. l., bolo dejiskom mnohých súbojov medzi šelmami a gladiátormi.

Forum Romanum, jedno z posledných zachovaných miest, kde sa rodilo rímske právo a ktoré sa označovalo ako občianske fórum.

Palatín, na ktorom podľa legendy založil Romulus Rím. Circus Maximus,staroveká antická aréna, ktorá v dobách rozkvetu Ríma slúžila jazdeckým pretekom. Pozrieme si Kapitol,najmenší zo siedmich rímskych pahorkov, centrum a symbol moci starovekého Ríma. Benátske námestie s nádherným Benátskym palácom či pomník Viktora Emanuela.

3.deň
Deň rezervovaný pre Vatikán (UNESCO) – najmenší nezávislý štát na svete, „mesto v meste“ s rozlohou 0,44 km². Vatikánsky palác alebo Apoštolský palác – oficiálne sídlo pápeža. Komplex budov, ktoré okrem ubytovania pápeža zahŕňa tiež kancelárie rímsko-katolíckej cirkvi, Vatikánsku knižnicu, niekoľko kaplniek či Vatikánske múzeá. Vatikánske múzeá vrátane Sixtínskej kaplnky s Michelangelovým Posledným súdom, sú jedným z najväčších komplexov umeleckých zbierok na svete, ktoré v priebehu storočí nazhromaždili pápeži. Vatikánske záhrady  zaberajú rozlohu takmer 23 ha, teda polovicu celého územia štátu Vatikán. Námestie sv. Petra vytvorené Berninim pod dohľadom pápeža Alexandra VII. Bazilika sv. Petra, stojí podľa legendy na mieste kde bol ukrižovaný a následne pochovaný apoštol Peter. Anjelský hrad postavený cisárom Hadriánom ako mauzóleum, slúžil nesôr ako pápežská rezidencia, súčasť mestských opevnení alebo väznica.

4.deň
Prvé rímske katakomby začali budovať židia a kresťania, zatiaľ čo bohaté rímske vrstvy uprednostňovali spopolňovanie. Tvoria akýsi paralelný svet plný záhad a tajomstiev. Pripomenú nám abstraktný zápas smrti a večného života, odohrávajúci sa v hlbinách, zdanlivo ďaleko od nášho uponáhľaného sveta. Miesto, kde si až hmatateľne uvedomíme vlastnú pominuteľnosť. Bazilika Santa Maria Maggiore – jedna zo siedmich tzv. pútnických kostolov, ku ktorým už od raného stredoveku putovali veriaci prichádzajúci do Ríma. Lateránsky chrám so Svätými schodmi.

5.deň
Voľno v Ríme. Fakultatívne celodenný výlet do Tivoli, bývalé rekreačné mesto starých Rimanov a obľúbené letovisko v období renesancie. Villa d ́Este (UNESCO), bývalý benediktínsky kláštor prestavaný v 16. st. na honosný palác so zložitými fontánami, terasami s grotesknými chrličmi a umeleckými nádržami. Neskôr miesto pobytu hudobného skladateľa a klavírneho virtuóza Franza Liszta.

Villa Adriana (UNESCO) postavená podľa stavieb, ktoré Hadrián videl vo svete, jedna z najväčších a najkrajších víl Rímskej ríše. Chrámy a ubytovne pre posádku, rybník, okolo ktorého obiehala podzemná galéria, cisárske súkromné priestory, nymfea, lavice vyhrievané parou a sieť podzemných servisných chodieb pre kone a vozy.

6.eň
Bazilika Sv. Pavla za hradbami.Svoje meno dostala podľa toho, že skutočne stojí za vnútornými mestskými hradbami, priamo nad údajným hrobom sv. Pavla. Námestie Piazza della Reppublica nachádzajúce sa na mieste ktoré, pôvodne zaberali Diokleciánove kúpele. Palác Palazzo del Quirinale– najväčší rímsky palác zo 16. st., ktorý je dnes oficiálnym sídlom prezidenta Talianska. A viac…transfer na letisko a odlet domov.

Cena zahŕňa:
Leteckú dopravu na trase VIE/Rím/VIE
transfer letisko/hotel/letisko
5x ubytovanie v kvalitnom 3* hoteli v centre Ríma (pri fontáne Di Trevi) s raňajkami
uvítací nápoj
auricolari /slúchadlá/ počas prehliadok
licencovaného sprievodcu CK
poistenie proti insolventnosti

Cena nezahŕňa:
pobytovú daň v hoteloch (povinná platby na mieste 20,-€)
vstupy
komplexné cestovné poistenie.

Povinné príplatky: Letiskové a servisné poplatky 185,-

Ostatné fakultatívne doplatky:

výlet do Tivoli vrátane vstupov 32,-€

Vatikánske múzeá a záhrady (rezervácia najneskôr 60 dní pred odletom) 40,- €

Upozornenie : Zmena odletových miest, letových časov a programu vyhradená.