Termín: 12.5. – 19.5.2018  (8 dní/7 nocí)

Cena:  799,-  /základná katalógová cena/    744,- € /základná cena first moment pri objednaní do 31.1./

Ceny zájazdu môžu byť ešte upravené o aktuálne zľavy, ktoré v čase objednávky poskytuje CK.

Sprievodca: Ing. Jarmila Molnárová
Ubytovanie: 7x ubytovanie v 3*/4* hoteloch
Stravovanie:  7 x kontinentálne raňajky

Trapani – Erice – Selinunte – Agricento – Plazza Armerina – Taormina – Etna  – Syrakúzy – Lipárske ostrovy – Palermo

Program zájazdu:

1.deň:
Odlet a prílet do Trapani, našej vstupnej brány na Sicíliu. Osamelá pahorkatina, kde sa v antike usadili Elymovia, potomkovia Trojanov a bývalé stredisko tohto národa Segesta. Impozantný a takmer mystický, nikdy nedokončený grécky halový chrám s 36-timi dobre dochovanými dórskymi stĺpmi a grécke divadlo z 5 st. p. n. l..
Erice starodávne elymské mesto balansujúce na skale nad Trapani. Pasca pre turistov, ktorému dal meno Mussolini. Centrum kultu bohyne plodnosti Venus Ericina.

2.deň:
Staroveký názov – Selinus – odvodený od pláne rastúcich zelerov, ktoré v dnešnom Selinunte zahliadneme dodnes. Priamo pri mori doposiaľ odkrytá iba časť jednej z najdôležitejších gréckych osád na Sicílii. Agrigento:„najkrajšie mesto obývané smrteľníkmi“, povedal grécky básnik Pindaros. Malebné staré centrum s príjemnými námestiami a stavebnými klenotmi, normanský dom Santo Spirito a kostol Santa Maria dei Greci, ale aj stredoveké krivolaké uličky.
Údolie chrámov„Valle dei Templi“ (UNESCO) – fascinujúce spojenie klasickej architektúry a mediteránnej krajiny. Najokázalejšie dórske chrámy z 5. st. p. n. l., verejné budovy, divadlá, celé štvrte, svätyne. Najpôsobivejší komplex starogréckych stavieb mimo územia Grécka – Hefaistov chrám, chrám Kastora a Polluxa…

3.deň:
Vnútrozemie Sicílie, hornatá krajina, ktorej vládne z polovice stredoveké a z polovice barokové mestečko Plazza Armerina. Magnetom všetkých návštev je „Villa del Casale“(UNESCO), luxusné sídlo rodiny rímskeho cisára Maximianusa z 3. a 4. st. p. n. l.. Najväčší dochovaný mozaikový súbor románskej Sicílie. Erotické mozaiky v súkromných izbách, výjavy z Homéra, motív lovu šeliem rovnaký ako v africkom výtvarnom umení.
Taormina:Nezabudnuteľné kostoly, kláštory, paláce, uličky a námestia, k tomu svetoznáme antické divadlo Teatro Greco z 3.st.p.n.l.. Postavené Grékmi, rozšírené a prestavané Rimanmi a v posledných rokoch ríše vyhradené gladiátorským hrám. Slávna minulosť znásobená úžasnou polohou nad morom s prekrásnym výhľadom na Etnu.

4.deň:
Vyskúšame si jednodňový pobyt v tieni najväčšieho vulkánu Európy, v oblasti sopky Etna:
vrchol pokrytý lávovými prúdmi, vulkanickým popolom a ostrovčekmi snehových polí. Strada dell ́Etna s mnohými zákrutami nás dovedie k horskej chate Sapienza vo výške 1 910 m.n.m.. Lanovka do výšky 2 600 m.n.m. a nakoniec terénnym autom k okraju krátera na vrchol (3 323 m.n.m.). Po zdolaní Etny náš čaká návšteva jednej z najstarších sicílskych rodín, zaoberajúcich sa výrobou medu a včelárstvom. Ochutnáme a možno aj kúpime. Zvládneme vypiť na záver dňa Fuocco del ́Etna – Etniansky oheň -70 percentnú pálenku z Etny?

5.deň:
Nádherné antické pamiatky, zaujímavé staré kostoly, jaskyňa Dionýzove ucho,fontána, kde rastie papyrus aj oddychová prechádzka v historickom centre ostrovčeka Ortygias Apolónovým chrámom (najstarším dórskym chrámom na celej Sicílii). Sadnúť si na námestie pred katedrálu Santa Maria delle Colonne a vychutnávať capuccino…to sú Syrakúzy!

6.deň:
Celodenná výprava na súostrovie stuhnutej lávy a sopečného tufu – Liparské ostrovy.

Ostrov Lipari, najväčší a turisticky najnavštevovanejší s hlavným mestečkom Lipari, s domčekmi v pastelových farbách obkolesujúcimi prístavy. Záverečná pohoda a relax na ostrove Vulcano, alebo hodinový výstup na Vulcano…je to iba na nás. Pohovieme si v sírnatých bahenných kúpeľoch a horúcich prameňoch s liečivými účinkami, len pozor, neberte si na to svoje najlepšie plavky, lebo pach síry si zoberiete aj domov.

7.deň:
Palermo:hlavné mesto Sicílie, byzantské kostoly hneď vedľa mešít, barokové a katalánske paláce vedľa arabských letohrádkov. Mohutná katedrála patrí k najvýznamnejším normanským pamiatkam na Sicílii. Miesto korunovácii všetkých sicílskych panovníkov a dejisko ich okázalých svadieb. Zbierka sarkofágov palermských biskupov a Kaplnka kráľovských hrobiek. Katakomby Kapucínov a zhruba 8 tisíc mumifikovaných tiel. Naše kroky vedú k svetoznámej katedrále založenej v 12. stor. normanským kráľom Viliamom II., Monreale:najväčší kostol Sicílie, sarkofágy normanských kráľov, bronzové portály, mramorové podlahy a na ploche 6 300 m2 unikátne byzantské mozaiky na zlatom podklade zobrazujúce biblické výjavy.

8.deň:
Skorý transfer na letisko a odlet domov

Cena zahŕňa:

Leteckú dopravu BA – Trapani – BA
Autokarovú –  mikrobusovú dopravu podľa programu
7x ubytovanie v 3*/4* hoteloch
6x bufetové raňajky
1x raňajkový balíček (v deň odletu z Trapani)
1x ochutnávku pálenky
1x ochutnávku medu
licencovaného sprievodcu CK
poistenie proti insolventnosti

Cena nezahŕňa:

pobytovú daň v hoteloch
vstupy do pamiatok
komplexné cestovné poistenie.

Povinné príplatky: Letiskové a servisné poplatky 185,-

Ostatné fakultatívne doplatky:

výlet na Liparské ostrovy 49 ,- €
5 večerí 65,-  €
1 lôžková izba 139,-€

Upozornenie : Zmena odletových miest, letových časov a programu vyhradená.