Termín:  3.5. – 8.5. 2022

Cena:  999,- € + letiskové poplatky /základná katalógová cena/

Ceny zájazdu môžu byt‘ ešte upravené o aktuálne zľavy, ktoré v čase objednávky poskytuje CK.

Sprievodca: Ing. Jarmila Molnárová
Ubytovanie: 5x ubytovanie v 3*/4* hoteloch
Stravovanie:  5 x kontinentálne raňajky

JANOV – CAMOGLI – PORTOFINO – CARRARSKE LOMY – CINQUE TERRE – CERTOSA DI PAVIA

Program zájazdu:

1.deň:

Janov (UNESCO) – kedysi mocná námorná republika známa ako La Superba, „hrdá a nádherná“, dnes hlavné mesto Ligúrie. Rodisko Krištofa Kolumba možno stratilo na svojom lesku, nie však zo svojho kúzla. Caruggi – stupňovité bludisko starých uličiek a priechodov, kaviarne, v ktorých sa „na stojáka“ popíja talianske ristretto, za každým rohom stredoveký kostol alebo renesančný palác premenený na múzeum. K tomu dóm San Lorenzo s priečelím z bieleho a čierneho mramoru a Dom Krištofa Kolumba. Palác San Giorgio, kde v minulosti sídlila jedna z prvých európskych bánk a kde bol svojho času uväznený Marco Polo. Via Garibaldi – najznámejšia janovská ulica. Bola navrhnutá ako miesto, kde sa budú koncentrovať obydlia prominentných janovských rodín. Nádherný moderný prístav s replikou historického korábu Galeone Neptuno a replikou ponorky z II. svetovej vojny, s  druhým najväčším akváriom a podľa nás aj najlepším v Európe. Sú tu snáď všetky druhy podmorského sveta, aké si vieme predstaviť. A pokiaľ počas cestovania radi ochutnávame miestne špecialitky, potom si v stánku na ulici nezabudnime kúpiť tradičnú janovskú foccacciu, napríklad so syrom. Najtypickejší „kút“ v Janove, kde sa zastavil čas pred päťdesiatimi rokmi je miestna prístavná reštaurácia Trattoria da Mario  – láka nás svojimi výborne pripravenými špecialitami. Buon appetito!

2.deň:

Plavba loďou so zastávkami Camogli, opátstvo Abbazia di San Fruttuoso di Capodimonte a Portofino. S rybami a všetkým, čo s nimi súvisí je z celej Ligúrie najviac zviazané mesto Camogli so stredovekým hradom Castello della Dragonara priamo nad plážou v zálive Paradiso. Dnes sa tu na hladine pohybuje len pestrá zmeska rybárskych lodiek, ale pred tristo rokmi vlastnilo Camogli flotilu, ktorá patrila k najväčším v Európe. Behom jedného storočia tu vraj spustili na vodu viac ako 3000 plachetníc, ktoré potom ako bojové plavidlá prenajímali alebo predávali bojujúcim štátom. Benediktínske opátstvo Abbazia di San Fruttuoso di Capodimonte ležiace priamo nad skalnatou plážou. Postavené bolo ako miesto odpočinku biskupa sv. Fructuosa z Tarragony, umučeného v Španielsku v roku 259. S úpadkom benediktínov začalo opátstvo chátrať a v 19. storočí žili v ňom už iba miestni rybári. Portofino – vládne v ňom nezvyčajná harmónia farebných domov, priezračného mora, bielej krásy plachetníc a zelene okolitých hôr. Už Napoleon si zamiloval toto miesto, a to natoľko, že ho chcel premenovať po svojej žene Jozefíne. Nielen v minulosti, ale aj dnes sa to tu hemží najzvučnejšími menami celebrít – Marlon Brando, Sophia Loren, Steven Spielberg, Rihana, či Madona, ktorá tu oslavovala narodeniny v prenajatom poschodí známeho hotela Splendido, týčiaceho sa nad mestečkom.

3.deň:

Návšteva Carrarských lomov, ktoré poznali už Michelangelo a Canova –  všetky ich diela sú z tunajšieho bieleho mramoru. V jedinom múzeu mramoru tejto oblasti spoznáme ako v dávnej minulosti lámali a prevážali ťažké bloky mramoru a aké techniky a nástroje sa pri tom používali. Jedna  z mála zachovaných rodinných fabrík na spracovanie mramoru a ukážka spracovania mramoru vrátane výroby dnešných suvenírov. Následne vojdeme priamo do srdca veľkej hory, dovnútra, kde nám vysvetlia techniku získavania mramoru. Vyvezieme sa jeepmi na vrch niektorého z „mramorových kopcov“ a uvidíme niekoľko mramorových lomov. Ochutnávka miestnej špeciality Lardo di Colonnata, slaniny, ktorá dozrieva v mramorových truhliciach. Mestečko Carrara návšteva najstaršej mramorovej sochárskej školy v Carrare.

4.- 5. deň:

Plavba výletnou loďou, jazda vlakom, pešibus – dva celé dni na pohodové a detailné preskúmanie Cinque Terre (UNESCO), v preklade päť krajín alebo častí, oblastí… Päť dediniek: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola a Riomaggiore, prilepených na strmých skalných útesoch nad morom. Oblasť kopcov, viníc, olivových hájov a medzi nimi rozosiate miniatúrne dedinky s domčekmi v dúhových farbách, pritisnutých jeden na druhom. Spája ich cesta známa pod názvom Via dell’Amore (Milenecká cesta), kde svoju lásku v podobe uzamknutých zámok spečaťujú zamilovaní z celého sveta. Pohľady, ktoré sa nám naskytnú vraj patria k najnezabudnuteľnejším v Európe. Monterosso je z pätice dediniek najväčšie, turisticky vyhľadávané aj vďaka pláži považovanej za najkrajšiu v celom národnom parku. Vernazza – tu akoby zastal čas. Nečudo, že je to najfotografovanejšia dedinka národného parku. V roku 2011 ju zasiahli záplavy, ktoré tu zanechali štyri metre blata a trosiek. Mestečko bolo evakuované a niekoľko mesiacov nebezpečné pre život. Hrozilo totiž zrútenie budov. Corniglia je sitovaná sto metrov nad morom a k prístavu sa dá dostať iba po dlhých schodoch. Je ich 382. Je to jediná dedinka v Cinque Terre, ktorá nie je priamo spojená s morom. Riomaggiore – svoje začiatky datuje do  13. storočia a je známe svojim vínom. Domy sa tlačia jeden vedľa druhého a rybárske člny ležia priamo na ulici. Ochutnávka vína. Poslednou dedinkou v Cinque Terre je Manarola. Je najstaršou dedinkou z národného parku a v minulosti bola taká izolovaná, že tu vznikol medzi obyvateľmi špecifický manarolský dialekt.

6.deň:

Záhrada a Villa Durazzo Pallavicini navrhnutá architektom Michelom Canziom v 19. storočí na pozvanie markíza Ignazia Alessandra Pallaviciniho. Je jedinečným príkladom talianskej a európskej historickej romantickej záhrady.
Certosa di Pavia – významý kartuziánsky kláštorný komplex vybudovaný na prelome 14. a 15. storočia, mauzóleum rodu Visconti. Gotika s renesanciou si tu jedinečným spôsobom podali ruky a vznikol nádherný súbor stavieb vo farbe bieleho mramoru a červených tehál. Prekrásna fasáda so stovkami sôch svätých a výjavov z histórie Certosy nás celkom ohromí. Najkrajšiu výzdobu má katedrála, ktorá bola postavená ako hrobka rodiny Visconti. Strop, vymaľovaný ako hviezdne nebo, podopierajú stĺpy týčiace sa do neskutočnej výšky, plné ozdôb, mohutné a krehké zároveň. Odlet z Milána večer domov.

Cena zahŕňa:

leteckú dopravu VIE/Miláno/VIE,  transfer BA/letisko/BA, mikrobusovú dopravu podľa programu, 2x plavbu loďou, vlak, ubytovanie v 3*/ 4* hoteloch s raňajkami, tradičný janovský obed, ochutnávku vína, sprievodcu CK, poistenie proti insolventnosti.

Cena nezahŕňa:

pobytovú daň v hoteloch
vstupy do pamiatok
komplexné cestovné poistenie.

Povinné príplatky: Letiskové a servisné poplatky 220,-

Ostatné fakultatívne doplatky:

1 lôžková izba  160,- €
3 večere 87,- €

Upozornenie : Zmena odletových miest, letových časov a programu vyhradená.