Toskánsky ostrov Elba

Môj najobľúbenejší taliansky ostrov. Možno práve preto, lebo tam môj sprievodcovský a cestovateľský život začínal.

Ostrov, ktorý je najväčším Toskánskym ostrovom má iba 144 km obvodu a cca 20.000 obyvateľov. Je neskutočne malebný vďaka svojim zálivom, malým plážam, čarovným malým prímorským mestečkám a nádhernej prírode.

Má tvar veľryby a najvyššie miesto na ňom má výšku 1019 m.n.m. Na toto najvyššie miesto vás vyvezie lanovka, ktorá je zložená z malých žltých košov a nastúpiť do nej je ozaj zážitok. Ona totiž „nezastavuje, jenom přibrzdí“ a vy musíte za jazdy naskočiť. Každým metrom, ktorým v tom koši stúpate, sa vám otvára stále krajší a krajší pohľad na tento neuveriteľný ostrov. Ak je krásne a jasno , tak z vrcholu Monte Capanne je vidieť Korzika.

O tom, že Elba je jedinečná vedel už malý – veľký Napoleon. Práve jeho sem uvrhli do vyhnanstva v máji 1814. Pre neho sa však tento ostrov stal za 9 mesiacov a 22 dní svojho pobytu srdcovou záležitosťou. Nielen, že si ho Elbania veľmi obľúbili, ale on tu za tak krátku dobu vybudoval cesty, zaviedol vynášanie odpadu, vysadil množstvo jedlých gaštanov, dal vybudovať bane a zveľadil celý ostrov. Veľmi rád prechádzal na koni celý ostrov a keď vyšiel na najvyšší vrchol ostrova, sedával tam a pozeral na svoju rodnú Korziku , na ktorú sa túžil vrátiť.

Ostrov Elba je jednoducho nádherný a keď ho navštívite s tou správnou partiou ľudí ako sa to podarilo mne v sezóne 2018 , tak na tento kúsok Toskánskej zeme máte tie najkrašie spomienky.

Teším sa  ako ho navštívime spolu a vyskúšate si skok do lanovky aj vy!:-)