Toskánsko

Priatelia, aspoň takto sa preneste spolu so mnou do Toskánska cez foto, ktoré sme robili spolu v uplynulých sezónach.

Zaspomínajte si, ponorte sa do snov a možno si niekto otvorí aj fľašu červeného Chianti, ktorú ste si z našich spoločných potuliek priniesli a ešte ste ju nevypili .

Na Zemi existuje len jedno miesto, kde človek nepotrebuje slová aby vedel vnímať  krásu, kde nepotrebuje dostať veľký dar a predsa sa bude cítiť obdarovaný, kde nepotrebuje pohladenie a aj napriek tomu sa bude cítiť milovaný… tým miestom je Toskánsko …

 

Toskánsko – krajina ktorá vás  zmení, otvorí vám oči , srdce a spomalí  vaše rýchle životné  tempo. Tento večne zelený kraj vás prinúti vnímať dokonalú symbiózou medzi človekom a prírodou, vôňu levandule, tradície a nezameniteľné chute každého jedla pripraveného s láskou.

Je to jedinečné miesto, kde víno, olivový olej a dobré jedlo sa stali kultúrou. Gurmáni, ktorí túto časť raja navštívia, odchádzajú akoby opojení hormónmi šťastia, ktoré pôsobia až kým sa sem znova nevrátia.

Kus neskutočne krásnej prírody. Ľudia tam na vás prenesú kľud, pokoj a pohodu … preto tam tak rada chodím a vy so mnou.

Spoznávame spolu mestá, históriu, ale nazabúdame ani na vnímanie toho úplného kľudu a relaxu v prírode. K relaxu patrí aj jedlo a dobré víno … a to v Toskánsku naozaj nechýba.  Naše ochutnávky sú  vždy spojené s dobrým jedlom a hlavne vždy veselou náladou, ktorú sprevevádza dobré víno Chianti, Montepulciano, Rosso di Montalcino ….

Nabudúce sa možno aj vy vyberiete s nami a navštívime spolu nádherné Toskánske mestá ako napríklad:

San Gimignano – krásne mesto na kopčeku, ktoré charakterizujú stredoveké vysoké veže, case – torri, tá najlepšia zmrzlina v celom Taliansku u zmrzlinára Donodoliho.

Volterra – mesto alabastru , kde sa dozviete tajomstvá ťažby tohto bieleho kameňa , ale aj techniky spracovania. Zároveň je to mesto s etruskými a rímskymi pozostatkami.

Greve in Chianti – maličké , chutné mestečko, ktoré založil Giovanni di Verrazzano s jedným trojuholníkovým námestím, kde nájdeme okrem kaviarničiek aj jedno famózne mäsiarstvo. V tomto mäsiarstve vám budú nielen prosciuta padať na hlavu – a to doslovne – , ale aj ochutnáte ich výrobky. A ten úžasný tatarák….uf, už teraz sa mi slinky zbiehajú.

Castellina in Chianti – ďalšie maličké mestečko na Vínnej ceste Chianti, ktoré vás dostane svojhou atmosférou, svojim prechodom popod mestské hradby a mnohými obchodíkmi s miestnymi špecialitami.

Siena – mesto, ktoré v čase stredoveku muselo stále odolávať nájazdom a útokom Florencie, lebo bolo jej rivalom. Florencia si ho podmanila až v roku 1555. Dodnes je svojou architektúrou jedinečné na celom svete. Jeho jedinečnosť pripisujeme nielen červenej tehle, z ktorej sú postavené všetky budovy, ale hlavne lievikovitému námestiu, na ktorom sa 2 x do roka už od stredoveku konajú paliové hry.

Bagno Vignoni – jediné mestečko svojho druhu v Taliansku. Vyznačuje sa tým, že namiesto námestia je v jeho strede veľký bazén s termálnou vodou. Sú to vlastne kúpele. O blahodárnych účinkoch jeho vody vedel už Lorenzo Nádherný z rodiny Medici, Katarína Sienská a aj pápež z rodiny Piccolomini, ktorí mesto pravidelne navštevovali.

Montepulciano – nádherné mesto na kopci, kde máte pocit v uliciach, že je to malé San Francisco vďaka tomu, že stále stúpate do kopca. Na vrchole však čaká hlavné námestie s nádherným výhľadom do okolia a ten stojí za to. Oplatí sa ho navštíviť aj vďaka rozsiahlym podzemným pivniciam, ktoré nie vždy slúžili len pivničným účelom.

Navštívime spolu nielen tieto miesta, ale aj oveľa viac….teším sa na vás. 🙂