PLAVBA VÝLETNOU LOĎOU SEVERSKÉ MESTÁ

Rozhodujete sa kam na dovolenku ?

Z minuloročných zájazdov u mňa jednoznačne vyhráva výletná loď!!!

Viem, nie je to Toskánsko, Talianske víno  ani Rím ako ste u mňa mnohí zvyknutí.
… ale občas treba zmeniť a výletná loď stojí za to, verte mi!

Mnohí máme predsudky a strach … bude sa to kývať, čo keď sa potopíme, je tam veľa ľudí …. aj ja som mala. Tiež som sa toho bála, ale nakoniec to bolo super… nič sa nekývalo, dokonca ani nebolo cítiť, že loď pláva. Mali sme kajuty Nna všetkých poschodiach, ja na druhom  a bolo počuť jedine to, keď sme ešte ráno spali a zapli sa motory. Nič iné.                …. a to, že je tam veľa ľudí  –  áno, ale tá loď je tak veľká a je na nej toľko možností, že sa tí ľudia niekde stratia a vôbec nemáte pocit masovky.

Najväčší zážitok pre mňa bol, keď sme vyšli na palubu a pozorovali sme ako loď naviguje po mori a ako vpláva  do mesta alebo ako z neho vypláva. Tie pohľady, výhľady na zálivy , na malé ostrovčeky, ktoré sme míňali cestou zo Štokholmu … krása, ktorá sa nedá opísať. Keď nám večer zapadalo slnko a okolo vás len šíre more … tie farby – romantika  – úžasné !!!

Pýtate sa čo sme tam robili?  Rozhodne sme sa ani chvíľku nenudili. Tá loď je tak veľká, že máte stále čo obdivovať. Boli tam  bazény, tobogán, 4 vírivky, niekoľko barov a v každom bol počas dňa iný program , v každom večer hrala iná hudba a tancovalo sa. Divadlo na lodi vždy bolo večer plné, lebo každý večer bolo iné predstavenie. Ak ste sa chceli venovať sebe – bola tam posilňovňa, kaderníctvo, wellness  a dokonca jedna paluba, na ktorej ste si mohli zabehať.  Animácie a programu tam bolo dosť. Každý večer sme do izby dostali denné noviny , aby sme presne vedeli na druhý deň aký program kde bude a podľa toho sme sa mohli rozhodnúť.

UBYTOVANIE  – to bolo už na nás akú kajutu sme si zaplatili a vybrali …s balkónom, s oknom , či bez. Kajuty, tie základné bez okna a bez balkóna, sú síce malé, ale je pravda, že ste v nich ozaj len prespali. Tie s oknom sú už väčšie a s balkónom, tak to je komfort. My sme mali s guľatými okienkami ako v rozprávke Spongebob a super sa z nich pozeralo a na parapete pod nimi sa pohodlne sedelo a každé ráno som si užívala ten nádherný výhľad na more.  Musím ale vzdať všetku česť servisu, lebo upratovali stále a naozaj kajuty boli útulné a veľmi čisté.

JEDLO – tak to je kapitola sama o sebe. Jedla je tam stále dosť – až príliš. Na palube, kde je samoobslužná časť sa je stále  – raňajky, obed aj večera a jedlá tam nájdete z každého kúta sveta.  Ale  večer sa môžete rozhodnúť, či chcete ísť do samoobslužky alebo do reštaurácie, kde má každý svoj stôl a kde idete krásne oblečení a každá večera sa nesie v inom duchu. Raz bola večera v bielom, raz na španielsky spôsob, raz na taliansky….a v tomto duchu sa niesli jedlá, oblečenie čašníkov a samozrejme aj náš dress code. Tu nás obsluhovali a jedli sme samé dobroty a špeciality.  Dokonca počas talianskej večere nám čašníci spievali a tancovali a my s nimi…bol to krásny zážitok. Predposledný večer nám predstavili celú posádku vrátane kapitána.

PITIE – tak tu sa musím pristaviť.  Tu každému odporučím, aby ste si k plavbe dokúpili balíček Brindiamo, lebo inak si musíte naozaj všetko platiť a lacné to nie je. S týmto základným balíčkom Brindiamo máte samozrejme zahrnutú vodu, kávu, čaj, pivo, víno – koľko vám hrdlo ráči a k tomu v baroch miešané drinky, vybrané koňaky a nemusíte sa obmedzovať. Toto sa ozaj oplatí, lebo len s dobrým drinkom a kávou si naplno užijete vašu dovolenku a atmosféru lode.

VYSTÚPENIE Z LODE – keď  loď kotví, tak je z nej kedykoľvek možné vystúpiť. Podstatné je nezabudnúť sa načas vrátiť a nezmeškať jej odchod – ona nepočká!

My sme sa plavili po Severských mestách. Kotvili sme hneď ako prvé v Helsinkách. Tam sme mali asi 7 hodín a prístav nie je ďaleko od centra. Ak nechcete ísť pešo, je možné si zakúpiť lístok na bus, ktorý stojí hneď pri východe z lode a zavezie vás do centra a späť. Prešli sme si spolu mesto a vrátili sa späť na loď. Podobný postup sme opakovali aj v Helsinkách a Štokholme. Všetky 3 mestá sme si v kľude počas jedného dňa pochodili a užili sme si ich. Na našej plavbe sme kotvili 2 dni v Petrohrade…tam sme sa nemohli hýbať úplne sami, ale naša milá sprievodkyňa nám Petrohrad ukázala v plnej svojej kráse, Navštívili sme Hermitage, Petrodvorec, urobili sme si prehliadku mesta a pofotili sa aj pri Aurore. Počasie bolo nádherné, tak nám nič nebolo viac treba.

Na záver by som ešte chcela vyzdvihnúť ORGANIZAČNÉ ZABEZPEĆENIE SLUŽIEB na lodi. Mňa najviac zaujímalo z profesionálneho hľadiska ako sa dá zvládnuť cca 3,5 tis. pasažierov vďaka viac ako tisíc zamestnancom. Veď to je taký kolos a logistika…

Fungovalo všetko! Čašníci stále veľmi úslužní a vysmiati, s nonstop dobrou náladou, organizačný personál na recepcii vždy maximálne disponibilný. Izby vždy upratané – do dňa aj 2x, jedla a pitia vždy dosť a organizácia pri dennom nastupovaní a vystupovaní z lode pri návštevách jednotlivých miest klapala ako hodinky. Ja ako sprievodca som si každý deň  vankúši našla obálku od môjho managera s pokynmi na ďalší deň a všetko klapalo ako dobre natiahnuté hodinky. Nikde sa to nezaseklo , nikde nebol chaos! Klobúk dolu!

Ak by som to mala zhrnúť do pár záverečných viet, tak dovolenka na výletnej lodi stojí za to!

Je asi jedno či sa plavíte po Stredozemnom, Severnom alebo nejakom inom mori. Každá trasa má svoje čaro, svoje mestá, ktoré navštívite a svoje krásne  výhľady z paluby …. Aj lode sú každá iná! My sme mali Costa Magica a boli sme všetci veľmi spokojní. Každý si nájde niečo, čo je pre neho výnimočné a krásne a to si užíva naplno.

Veď o čom by mala byť vaša dovolenka? O užívaní. oddychu , komforte a zážitkoch .

… a takou dovolenka na výletnej lodi naozaj je!

Budúci rok plávame na Sever Európy v júni 13. – 20.6.2020 … pridáte sa?

SEVERSKÉ METROPOLY – plavba výletnou loďou so sprievodcom