Toskánske krásy – spoznajme ich spolu

Túto sezónu sme v srdci Toskánska začali a budeme tam aj  pokračovať.  Veď Toskánsko je nevyčerpateľná studňa krás, umenia a dobrého jedla.
Mnohí už máte naplánované, že Toskánsko v tejto sezóne spoznáte s nami. Čo uvidíme?
Bude toho veľmi veľa, ale spomeniem aspoň niečo…veď musím si niečo nechať aj v zálohe, nie?

Milujem vojenskú pevnosť Monteriggioni, ktorú postavilo mesto Siena , aby sa v 15 storočí chránili pred nájazdami Florencie e odolali Medicejovcom, ktorí ich chceli ovládnuť. Dlhé roky táto pevnosť hrdinsky chránila Sienu, ale predsa len prišiel rok 1555 a ona neodolala a podľahla. Rodina Medici prenikla do Sieny a podmanila si ju. Pevnosť bola vybudovaná na strategickom mieste na kopci, aby mala výhľad na všetky strany. Bola opevnená vysokými múrmi s dvoma bránami , nad ktorými sa vynímali veže, ktoré boli základňou vojakov a muničnými skladmi zároveň.  Okolo celej pevnosti bol obranný val, v ktorom bolo nasypané uhlie, ktoré sa pri nájazdoch zapaľovalo. V pevnosti žili vojaci so svojimi rodinami  a pri obkľúčení boli úplne samostatní a boli schopní sa počas aj niekoľkotýždňového obliehania uživiť. Dnes  sa nám zachovalo opevnenie, ale nie všetky veže. Keď prechádzate okolo autom, tak si poviete – aha, nejaká zrúcanina – a možno vás ani neťahá sa do nej pozrieť. Keď vás ale zvedavosť premôže a naozaj sa zastavíte a prejdete jednou z dvoch brán dovnútra, tak určite neoľutujete.  Zrazu sa ocitnete na mieste, kde akoby v 16. storočí zastal čas.  V strede námestia studňa , malý románsky kostolík, kamenné domce a všade neskutočný kľud. Aj napriek tomu, že moderná doba turizmu poznačila aj toto miesto, budete mať pocit, že keď zatvoríte oči, viete si naživo predstaviť ako tu existovali vojaci aj so svojimi rodinami. Toto čarovné miesto jednoducho nesmieme obísť.

 

 

Vínna cesta Chianti v srdci Toskánska nesmie chýbať. Prejdeme si aspoň jej časť. Je plná zákrut, zákutí a nádherných pohľadov. Kamkoľvek zatočíme, tak sa pred nami vynorí nový a vždy krajší a krajší pohľad na vinice, lány polí a malé kamenné mestečká na kopcoch. Každá jedna zákruta nás bude  nabádať k tomu, aby sme zastavili, vychutnali si ten pohľad a kochali sa jeho  nádherou. Je to tá toskánska čerešnička na torte.

 

 

V mestečku Greve in Chianti na vínnej ceste sa určite zastavíme . Veď sa tam nachádza v celom Toskánsku známe mäsiarstvo Falorni , ktoré sa oplatí vidieť a určite aj zdegustovať ich výrobky. Pri prechádzke obchodom nám budú prosciuta “padať na hlavu” a z podzemnej grotty – jaskyne si odnesieme okrem syra aj dozrievajúcu syrovú vôňu .  Námestie  tohto malebného mestečka, ktoré založil Giovanni Verazzano pripomína  domácu obývačku plnú pohody a kľudu.

 

 

A čo ďalej? No nemôžeme vám prezradiť úplne všetko. Jedno však na záver ešte povieme. Poznáte Toskánsky Manhattan? Mesto San Gimignano ho predsa vďaka svojim stredovekým vežiam veľmi pripomína. Pozrieme si toto nádherné mesto zvnútra, ochutnáme tu vraj najlepšiu zmrzlinu na svete u pána Dondoliho, ale zároveň ochutnáme aj jediné biele víno tejto oblasti a to je Vernaccia di San Gimignano. Nebudeme ho však piť v bare niekde v meste, ale priamo medzi vinicami v nádhernom prostredí s výhľadom na celé San Gimignano.

 

 

Neváhajte! Toto a ešte oveľa viac s nami uvidíte na našich potulkách Toskánskom a dozviete sa veľa historických faktov , zaujímavostí a ochutnáte tie najlepšie špeciality.

Teším sa na naše stretnutia v Taliansku.

Jarmila

Pridaj komentár